sadsad x
asdasd
ANKASTRE İNDÜKSİYONLU OCAKLAR
13.03.2014

ANKASTRE İNDÜKSİYONLU OCAKLAR

Ankastre elektrikli ocakların bir çeşidi olan ankastre indüksiyonlu ocaklar, yeni teknolojik gelişmeler ve yeni standartlarla gelişerek tüketicilerin kullanımına sunulmaktalar. Bir çok marka indüksiyonlu ocaklar üretmekte ve maliyetlerini de oldukça aşağı indirmekteler. Bu sayede indüksiyonlu ocaklar ev hanımlarının tercih sıralamasında üst sıralara doğru yükselişlerini sürdürmekteler.

Isıtma işlemi teknik olarak yiyeceğe ısı eklenmesidir.Bunu yapmak için klasik olarak bir ısı kaynağının üzerine bir kap (tencere veya tava gibi) konulur. Isı kaynağı bu kabı ısıtır. Isınan kapta içerisindeki yiyeceğe ısı vererek pişirir. Ankastre İndüksiyonlu Ocaklar bilinen elektrikli ocak teknolojisinde olduğu gibi bir ısıtma sağlamaz. Yani indüksiyonlu ocaklarda camın altında bir rezistans yoktur. Bu ocaklar manyetik indüksiyon esasına göre çalışır ve ısı, direkt olarak üzerine konulan kapta oluşur. Bu sayede ocağın cam kısmı ısınmaz ve sıcak cam yüzeye temasla oluşacak yaralanmaları önlemiş olur.

Bu ocaklarda cam seramik yüzeyin altında rezistans yerine bir elektromıknatıs bulunur. Bu elektromıknatıs bir manyetik alan oluşturur. İndüksiyonlu ocaklarda kullanılmak üzere özel üretilmiş metal kaplar bu manyetik alanın enerjisini kullanarak ısınır. Böylece ısı ocağın yüzeyinde değil; doğrudan üzerindeki kapta üretilmiş olur.

Bir çoğumuzun evinde olan gazlı ocaklarda (ister doğalgazlı, ister tüp gazlı olsun) ısı üretim verimliliği aslında son derece düşüktür. Bunun sebebi hem alevler tarafından üretilen enerjinin büyük bir kısmının ısıtılan kabın yanlarından kaçması, hem de önce kabın sonra da içerisindeki yiyeceğin ısıtılma mecburiyetidir. İndüksiyonlu ocaklarda ısı verimliliği %84 gibi son derece yüksek bir oranda iken, gazlı ocaklarda %39.9 oranındadır. Elektrikli radyan ocaklarda ise ısı üretim verimliliği oranı %71 ‘dir.

Ankastre indüksiyonlu ocaklar zamandan da inanılmaz tasarruf sağlarlar. 1lt su gazlı ocaklara göre yarı yarıya daha hızlı sürede kaynamaktadır.

Fakat bu avantajların yanında unutulmaması gereken çok önemli bir detay var ki o da bir ankastre indüksiyonlu ocak aldığınızda evinizde kullandığınız hiç bir tencere, tava, cezve, ve çaydanlığı yeni ocağınızla kullanamayacaksınız. İndüksiyonlu ocaklar için özel üretilmiş ürünlerden satın almanız gerekecek. Neyse ki bir çok marka ocakla beraber minik bir tencere seti hediye ediyor ya da indirim sağlıyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.