sadsad x
asdasd
Ürünlerin Stokları
29.08.2014

Ürünlerin Stokları

Günümüzde e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan bir çok insanın şikayetlerinin başında geliyor, ürün stok bilgisinin hatalı olması. Müşteri ürünü seçiyor, beğeniyor, sepetine atıyor, stoğu var gözüküyor, ödemesini yapıyor ve alış verişini sorunsuzca tamamlıyor. Daha sonra alış veriş yaptığı siteden telefon ediliyor veya mail geliyor ve ürünün stoğunun olmadığı bilgisi veriliyor. Ya daha ileri bir tarihe teslimat yapılabileceği bilgisi veriliyor ya da satışın iptali yapılıyor. Bazı durumlarda telefon dahi edilmeyip teslimat için yasal sürenin sonuna kadar müşteri bekletiliyor. Tüketicileri, özellikle acelesi veya ihtiyacı olanları e-ticaretten soğutan ve internetten alışverişe olan güvenlerini sarsacak bir durum.

Peki neden böyle oluyor?

E-ticaret sitelerinin bir çoğu üretici değil, yani ürünlerini tedarikçilerden veya üreticilerden temin ediyorlar. Bir çok üretici firma çeşitli sebeplerden genel stoğunu e-ticaret siteleriyle paylaşmıyor. Bazı firmalar da Türkiye çapında satış yaptıklarından stokları çok hareketli oluyor. Bu şu demek; sabah fabrikada 20 tane var gözüken ürünün stoğu akşama bir anda -50'ye bile düşebiliyor. Bu durumda sitelerin de güncel stok tutması gerçekten çok güç oluyor.

Ankastreal.com'da stoklar güncel mi?

Mümkün olduğunca güncel. Yetkili satıcısı olduğu bir çok üretici marka günlük olarak stoklarını Ankastreal'la paylaşıyor.

Ankastreal, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmiş ve çoklu marka mağazacılığı yapan bir firma olarak sitesinde Siemens, Teka, Franke, Silverline, Hotpoint, Electrolux, Aeg, Dominox gibi markaları satmaktadır. Bu markaların sadece kataloglarında yer alan ürünlerin sayısı şu anda 2500 civarındadır. 2500 çeşit ürünün stoğunu anlık olarak güncel tutamasak bile gün içerisinde firmalardan stok kontrolünü yapabilmekteyiz.

Ürün firma kataloğunda var, sitede de var, fakat sorduğumda ürün stoklarda yok gözüküyor?

Doğrudur, firma ürettiği tüm ürünleri kataloğa koyuyor, bunun dışında üretimine son verilen ürünleri de bayilerinin elinde kalmış olabilir diye bir kaç ay daha kataloglara koymaya devam ediyor. Bu tip ürünleri takip edemeyeceğimiz için Yetkili Satıcı olarak biz de sitemize koyuyoruz. Fakat ürün üretimden kalkmış bir ürün olabiliyor ve tüm Türkiye'de 3-5 firmanın elinde kalmış olabiliyor.

Ankastreal'daki stok ibarelerinin anlamları nedir?

Sitemizde herhangi bir ibare yok ve sepete atılabiliyor ise o ürünün stoğu olduğuna işaret eder.

"Stokta kalmadı!" işaretli ürünler kendi depolarımızda ve firmada ürünün kalmadığına işaret eder, çoğunlukla üretimden kalkan veya tekrardan piyasaya çıkış tarihinin bilinmediği durumlarda bu ibare gözükür.

"Sınırlı Stok" işaretli ürünler, depomuzda adetli kalan veya firmanın elinde az sayıda kalan ürünleri ifade eder. Satıştan kaldırılmış, üretimi yetişmemiş ve ileri tarihte gelecek ürünler ile teşhirden satılan ürünler bu şekilde işaretlenmiş olabilir. Bu sebeple satın almadan evvel Müşteri Hizmetlerimizle veya Çağrı Merkezimizle iletişime geçmenizi öneririz.

"Ön Sipariş" işaretli ürünler, stoklarımızda olmayan ve firmadan da ileri tarihli teslimat bilgisi olan ürünlerdir. Bu teslimat tarihi 1 hafta olabileceği gibi 3 ay sonraya da olabilir. Bu sebeple "ön sipariş" işaretli ürünleri almadan önce mutlaka bizimle iletişime geçmenizi rica ederiz. İleri tarihli ürünler sipariş sırasına göre dağıtıldıklarından siparişi önceden verip sıraya girmek, ürün piyasaya çıkar çıkmaz sahip olabilmeniz için önem taşımaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.